9.01.2021 19

ÖZGÜRLÜK NEDİR?

İnsan yanılgıları arttıkça sorumluluklarından kurtulmayı özgürlük zannetmeye başlar. Sorumluluklarından kurtulmayı başarmak özgürleşmek demek değildir oysa. Bir horoz sabah erken ötmekten kurtulduğu zaman daha özgür bir horoz olmaz; işe yaramayan bir horoz olmaya başlar. Bir elma ağacı elma vermekten vazgeçtiği zaman daha özgür olmaz; işe yaramayan bir ağaca dönüşür. İnsanlarda da bu böyledir; bir insan, rolüne ait sorumluluğu almayı reddettiğinde daha özgür olmaz; o konuda problem çıkartan insan olmaya başlar.

 

sample

 

Yani, bir baba, baba olmanın sorumluluğunu almadığında daha özgür olmaz; işe yaramayan bir baba olur. Bir anne, anne olmanın sorumluluklarını almadığı zaman özgürleşmeye değil, faydası olmayan bir anneye dönüşmeye başlar. Evin çocuğu büyümenin sorumluluğundan kaçtıkça özgürleşme derecesi artmaz; aksine birilerine yük olması artar. 

 

İnsan yanılgıları arttıkça sınırsızlığı özgürlük zannetmeye başlar.  Oysa yeryüzünde hiçbir şey sınırsız bir hareket kabiliyetine sahip değildir. Her şeyin hareketi belirli ölçüler içerisinde gerçekleşir. Kolumuz sınırsız bir açıyla dönmez, güneş o kadar büyük olmasına rağmen yeryüzünü sınırsız ölçüde ısıtmaz.

 

Yeryüzünde hiçbir şey kontrolsüzce ve sorumsuzca hareket etmez. İnsan hariç hiçbir şey, yetkisini ölçüsüz kullanmaz. İnsan dışındaki tüm canlı ve cansız varlıklar kendilerini kendileri yapan ölçü neyse ona göre hareket eder. Böyle bir ortam içinde insanın kendi ölçüsü içinde büyümeyi öğrenmemesi tuhaf kalır. Ölçüsüz ve sınırsız hareket etmek istemesi kendini tanımaktan uzak düşmesine sebep olur. Hem ruhsal olarak hem fiziksel olarak bozulmalar yaşar.

Bu sebepten özgürlük sorumsuzca hareket etme hakkına sahip olmak demek değildir. Özgürlük, ölçüsü olmayan bir kavram da değildir. Bütün ölçülerden, kurallardan arınmak da özgürlük değildir.

Asilik demek değildir özgürlük...

Özgürlük gerçekte insanın olgunlaşmasına, büyümesine sebep olan bir kavramdır.

Her şeyi isteyebilmek değil, isteklerini kontrol edebilme gücüne sahip olabilmekle ilgilidir özgürlük...

Hayata en az yük olan, hayattan en az şeye ihtiyaç duyarak yaşayan en özgürdür... 

Özgür insan, bağımlılığa sebep olan şeyleri savunan insan değildir;

“Bana özgürlüğümü geri ver” bağımlılığımı geri ver demekse bu da özgürleşme hareketi değildir. Uyuşturucu kullanabilmek özgürleşme değildir yani...

Bağımlılıkla özgürlük aynı yerde değildir çünkü...

Bilinci açıkken...

Her türlü bağımlılıktan uzakken...

Özü hürken özgürdür insan... 

Kendi iç dünyası zenginken, dış dünyadaki zengin gösterici takılara bağımlı değilken özgürdür insan.

İnsan dış dünyadaki takılarını azalttıkça, iç dünyasındaki gerçek takıları ortaya çıkar; kişiyi kendi yapan zenginlikleri...

Bu yüzden tüketime en az ihtiyaç duyan insan dış etkilerden en bağımsız olan insandır. Kendi iradesini kullanmaya yakınlaşan kişidir o... Dış etkilerden kendisini koruyabildikçe, iç dünyasındaki etkisini yükseltir.

 

Sahip olduklarımız bir gün elimizden gittiğinde duygusal krizlere girmemeyi başarabilmek özgür olabilmekle mümkündür. Çünkü hayat hiçbir şeyin tüketim hakkını insana sonsuza dek vermez;

İnsanın kendi yaşamı bile sonludur;

Nefesi...

Bedeni...

Canı bile...

Bunlar çok kıymetlidir ama hayattaki hiçbir şey “o” olmazsa hayat da olmaz boyutunda bir değere sahip değildir... Çünkü hayatın anlamı tükettiklerimizde değildir... Sahip olduğumuz her şey bir süreliğine bizdedir... 

Bir süreliğine...

O süre içinde oyunu kazanmamıza faydalı olsun diye bizdedir...

Nehrin karşı tarafına geçebilmek için vardır bir kayık…

O kayığın anlamı bu kadardır...

Gerçekten de çok değerlidir bir kayığa sahip olabilmek ama hayatın anlamı kayık değildir.

Özgürleşmek kayığı kırıp atmak da değildir...

 

Verileni, hak ettiklerini hor kullanmak demek değildir özgürce yaşamak... Sahip olduklarını korumamak demek değildir özgürlük...

Örneğin, ilişkisini özgürce yaşamak herkesin herkesle beraber olması demek değildir...

Karşısındakini değersizleştirmek değildir özgürce yaşamak...

 

İnsan yanılgıları arttıkça bu iki uca yaklaşmaya başlar.

Ya sahip olduklarına bağımlı olur ya da onları umursamaz...

Ölçü bu değildir...

Vazgeçebilme potansiyeline sahip olup, vazgeçmemektir özgürlük...

Vazgeçmek değil, vazgeçebilme potansiyeline sahip olup vazgeçmemek...

 

Bağımlı olmadığın halde sana verileni koruyabilmektir marifet...

Bağımlıyken zaten başka seçeneği olmadığı için insan vazgeçemez...

Marifet sahip olduklarına kendini kaybetmeyecek kadar yakın olabilmektir.

Asıl meselesini unutmayacak kadar...

O kayığa hak ettiği anlamı verebilecek kadar...

 

 

Yorumlar

Birisi
24.08.2021

Emeğinize sağlık... Ya öğrenmeseydik şu bilgileri... Biraz reklam gibi komik duracak ama samimiyetle söylüyorum. Yaşı mesleği ünvanı ne olursa olsun öğrenmeye açık olan her insanı şu eğitimdeki bilgiler insanı daha özgür daha mutlu, problemlerini daha çözebilir kılıyor.. Teşekkürler

Ebru Becerik
31.03.2021

Ozgurlugu biliyoruz simdi sayenizde teşekkürler, birde uygulamayi becerebilirsek

Asiye Beşik
19.03.2021

Özgürlük çok güzel ifade edilmiş. Sahip olduğumuzu zannettiğimiz şeylerin teması için özgür olabilmemiz dileğiyle. Ellerinize sağlık..

M Kocaköz
16.03.2021

Doğru zannettiğimiz yanlışları çok güzel ve sade bir şekilde anlatmışsınız ????

Neşe Orman
16.03.2021

Sanki İNSAN olmanın gereklerini anlatan bir özet bu makale. Kılavuz gibi, harita gibi. ALgılaMAK, hazmetmek ve uygulamak niyetiyle kolaylaşır inşaAllah. Yüreğinize ve ilminize sağlık.

Esra Kavaklı
16.03.2021

Çok güzel, emeğinize sağlık..

Dilek VESKE
16.03.2021

Çok güzel, net ve özlü bir anlatım. Daha ne denilebilir ki.Gönlüm açıldı emeğinize sağlık

Muhammed
16.03.2021

Mükemmel tespit. Mükemmel bir yazı. Bu yazıyı al, evinin göze çarpan bir köşesine as. Yanında dolaştır.. Gerçeğe, hakikate, fıtrata teslim olanlar,ancak hür olarak yaşayabilirler.

Ali faruk
16.03.2021

Özgürlük aslında Bağımsızlık

Merve Aydin
16.03.2021

Bagimlilik, umursamazlik,asilik ve özgürlük kavramlarinin nasil birbirine karistirildigi çok güzel anlatilmis. Tesekkürler asagidaki starteji için; Marifet sahip olduklarına kendini kaybetmeyecek kadar yakın olabilmektir.

Tatiana Agun
15.03.2021

Allah razı olsun tam ihtiyacım .....

Aylin Anaz
15.03.2021

Ozgurluk nedir? Iste bukadar guzel ifade edilir ozgurlugun anlami.. Allah insALLAH nerede bagimliliklarimiz varsa gorebilmeyi ve ozgurlese bilmeyi nasip eder.

Paslı Hanım
15.03.2021

Bu kadar güzel bir anlatım olamaz ?? emeğinize sağlık.

Esra Keçe
15.03.2021

Ozgurlugun tanimini ilk duydugumda nasil şok oldugumu hala hatirliyorum. Hocanin sesi kulaklarimda cinliyor oyle bakakalmistim. O gun nerdeyse deftere sadece onu yazmistim. Keske daha once bilseydim dedim once, sonra ya hic bilemeseydim dedim.. InsAllah bunu duymak, bilmek herkese nasip olur..

Pınar Yüksel
15.03.2021

Gönlünüze sağlık...

Zahide KIRTAY
15.03.2021

Emeğinize sağlık... detaylı ve açıklayıcı olmuş O???

Ebru Tekeli
15.03.2021

Özgür kadın kimdir? Özgür erkek kimdir? Özgür çocuk nasıl yetiştirilir? Sorularının gerçek cevaplarına ulaşabiliyor insan böylece...

Esma
15.03.2021

İstekler, sorumluluklar ve bağılımlıklıklar... Özgürlüğümüzün aslında ne demek olduğunu hatırlatan makale için teşekkürler...

Gulru Sapmaz
15.03.2021

Cok guzeldi tesekkur ederim.:)

Entel Birisi
16.01.2021

Muhteşem bir yazı olmuş, çok ihtiyacım vardı

Yüksel Özbek
12.01.2021

Müthiş bir anlatım, hayatı gerçek anlamları ile yaşayanlardan olmak dualarımla... Elinize sağlık

Erdal Eraslan
11.01.2021

insan, ipi boğazına sarılıp istediği yerde otlamak için başıboş bırakılmamıştır. Belki, bütün amellerinin suretleri alınıp yazılır ve bütün fiillerinin neticeleri muhasebe için zaptedilir. Takva üzerine hiç bir şeyin bağımlısı ve müptelası olmadan kendimiz olarak kalabilmek hayatta biz bilinci ile. İstifadeli makale için teşekkürler.iyi ki varsınız.

Zeynep BİLİCİ
9.01.2021

Rabbim gerçek özgürlüğe sahip olabilmeyi nasip etsin inşallah ellerinize sağlık

Atike Barın
9.01.2021

Özgürlük ve sorumluluk ilişkisi cok iyi ifade edilmiş. Yüregine saglık..

Makaleye Yorum Bırakın