24.06.2019 19

DENEME YANILMA

İnsan, öğrenebilen bir canlı… Bilmediğini öğrenip hayatına katabilir, kendini geliştirmeyi seçebilir ve doğru tercihler yaparak dününden daha iyi olabilir. İnsanın diğer canlılardan farkı, gücü buradan gelir. Öğrenme yöntemi olarak sıklıkla deneme-yanılma yöntemini kullanır. Dener ve yanılır… Ticaretinde büyümeyi hedefler ve borçla yeni şubeler açmayı dener, yanılır. Çocuğunu mutlu etmek ister ve her isteğini yerine getirmeyi dener, yanılır.

sample

Sağlam dostlukları olsun ister. İlişkilerinde tavizler verir, hataları görmezden gelmeyi dener, yanılır.

Her denemede canı yandığı halde tekrar dener, tekrar yanılır.

İnsan…

Deneyen ve yanılan insan…

Kaybı çok, zamanı az…

Peki, yanılmadan öğrenebilmek mümkün müdür?

İş hayatında ilerlemek, çocuk yetiştirmek, ilişkileri kaliteli yaşamak…

Bunları yanılmadan da öğrenilebilmek mümkün mü?

Bir kuşun uçmayı öğrenmesi gibi insan da az hatayla kendi ayakları üzerinde durmayı öğrenebilir mi?

Peki, nasıl?

Deneyim transferiyle…

Bir kuş havanın gerçeğine, yasasına uyumlu hareket eder. Bu gerçeğe aykırı bir şey denemeye çalışmaz. Doğduğu an bu deneyimi transfer eder ve ona uyumlu davranır. Kendisine verilen donanımın yanı sıra, onu uçma konusunda başarılı kılan şey bu uyumdur.

İnsan da ancak bir gerçeği hayatına transfer edebildiğinde, yanılmadan mutlu ve başarılı olabilir…

Bizden önce de birileri işini büyüttü, bir aile kurdu, çocuk yetiştirdi, onların da başarıları ve başarısızlıkları oldu. İnsan kendi yaşantısının yanı sıra başkalarının başarı ve başarısızlıklarından ders çıkarabildiğinde hatası azalır, hayatında hız kazanır. Tüm zamanlarda, tüm mekânlarda ve herkes için geçerli olan bir deneyimi kendi hayatına geçirmek, bir ömrü doğru ve kaliteli yaşayabilmeyi sağlar.

İnsan tutarlı bir içeriği, bir gerçeği hayatına transfer ettiğinde;

Denemek ve yanılmak zorunda kalmaz…

Gerçekten mutlu olabilir, mutlu edebilir…

Kaliteli ilişkiler kurabilir…

Hızlı ve doğru kararlar alabilir…

Kendi dünyasında, az hatayla uçabilmeyi öğrenir…

Yorumlar

Asiye
17.10.2019

Deneyimsel Tasarım Öğretisi'nin adını da aldığı DENEYİM... "Çok bilen" zihniyetten çıkıp deneyim transferi yaptığında insanın sahip olacağı konfor, hayattan alacağı lezzet çok başka. Deneyimsel Tasarım Öğretisi eğitimlerine gelen insanların sevdiklerine bu kadar içten tavsiye etme nedenlerinden biri... Kaleminize sağlık

Serpil Köten
21.08.2019

Yani özetle; Dene / Me ! Yanıl / Ma ! Deneyim Transferi yap, der Deneyimsel Tasarım Öğretisi.....

Sevda
18.08.2019

Ah insan... kendine zulmeden insan... gerçeğe kör , hata da ısrar eden insan...

Tunar Çalışkan
14.08.2019

İnsan her an öğrenen ve öğreten bir canlı, yanılmalar birikince ve yanılmalardan dersler çıkarınca birde üstüne deneyim transferi yapınca sağlam bir karakter çıkıyor ortaya. Öğrenmeye kendini kapatmamalı insan. Çünkü bilmediğimiz çok şey var ve kişi bilmediğinin hasmıdır bir bakıma. Bu bağlamda öğretene can feda. "Ya öğrenen oo, ya öğreten, sakın üçüncüsü olma" olma demiş Peygamber a.s.

Aslı
6.08.2019

Deneyip yanıldığımız ne çok sey olmuş. Ne paralar, Ne insanlar, ne paralar, ne zamanlar kaybetmişiz. Şimdi insana elinde olmadan diyor. "Keşke önceden bilseydim" diye... Şimdi kararlar alırken olası sonuçlarını bilerek alıyorum ve gerçekten çok rahar bir hayat... Geçmişteki ise çok yorucuydu...

Betül Kırmacı
2.08.2019

İnsana yeryüzünde sınırlı bir süre bulunma hakkı verilmiş. Sınırlı sürede insanoğlu ne kadar çok şeyi deneme yanılma yöntemiyle öğrenebilir ki? Ne kadar çok alanda başarı kazanabilir?Denem yanılma yöntemi insanın zamanını, birikimlerini, tahammülünü hızlıca tüketmesinden başka ne olabilir ki? Öyle ya sonsuzluğun olmadığı yeryüzünde bunların da diğer herşeyde olduğu gibi bir sınırı var..Deneyimin önemini anlamak ve iş hayatımızda aile hayatımızda deneyim transferini yapmaya başlamak insanın kendisi ve ailesi için en büyük kazanımlardan birisidir. Teşekkürler deneyimsel tasarım öğretisi??

Dilek küçükşahin
31.07.2019

Bu bilgileri almadan önce hareketli, neşeli, eğlenceli,seven,sevilen,mutlu bir insandim..en azından oyle zannediyodum ve oyle zannediliyordu..oysa görünenin arkasında deneme yanilmayla alınan yanlış kararlar, karşılığında yaşanan büyük acılar ve derin bir mutsuzluk vardı..şimdi ise ne yaşanırsa yaşansın gerçek mutluluk ve huzur var.. Anlık acılar tabiki var ama toplamda huzur ve mutluluk var..

Gönül Kılıç
29.07.2019

İnsan denemeye meraklı, öğrenmeye değil. Öğrenme merakı başladığında transfer de başlıyor. Tüm zamanlarda, tüm mekanlarda tüm insanlarda geçerli olan deneyimi sunuyorsunuz. Mutlu olabilir mutlu edebilir olmak konforunu sunduğunuz için teşekkürler.

Hamide Aslan
28.07.2019

Ne kadar doğru demiş. Gerçekten de hayat deneme yanılmayla öğrenilecek bir kavram değil. Lisedeyken bazı arkadaşlarım vardı. Biz hayatı deneyerek öğreneceğiz tecrübe kazanacağız diyorlardı. Sağlıklı bir ilişki nasıl kurulur diye öğrenebilmek için birçok sevgilileri olması gerektiğini düşünüyorlardı. Sonunda defalarca çıktılar ayrıldılar. Sonunda kalpleri kırıldı. Hem de kimseye güvenecek halleri kalmadı. Geleceklerinden çaldılar. Mutlu olmak için deneme yaptılar ve yanıldılar. İstisnasız hepsinde de bu böyle oldu. Demek ki ilişki kurmak, evlenmek, çocuk yetiştirmek burada da dediği gibi denemekte olacak iş değil. Demek ki bunun bir ilmi var. Ve bu ilim kişi ayırt etmiyor. Kim uygularsa uygulasın ona cevap veriyor. Bize de sadece bu ilmi öğrenmek kalıyor. Aslında fark edebilirsek ne büyük bir lutuf..

Saadet Gursoy
28.07.2019

Bu bilgileri öğrenmek hayatımı tamamen değiştirdi.

Makaleye Yorum Bırakın